Kdo je přesně hacker?
Po většinou, když mluvíme o hackerovi, tak se jedná o člověka zběhlého v počítačích a jejich softwarech. Napadá naše počítače a mobily různými metodami, které nám jsou již dobře známy a dokážeme se proti nim bránit. Avšak útočník může být i někdo, kdo umí jen trochu pracovat s programy a využívá k útokům skripta jiných hackerů. Pokud jste tedy trpěliví a rádi se učíte novým věcem, hacker může být i z Vás.
Útočníci mění zápisy programů v systémech přístrojů a tím pádem se prolamují hlouběji do našeho počítače nebo mobilu a zjišťují naše hesla a další citlivé informace, a proto se používá i označení cracker, což znamená „prolamovač“.
Typy hackerů
Jeden typ zná určitě každý člověk, co někdy použil internet, a to je Black Hat hacker. To jsou klasičtí crackeři, kteří pronikají do systému za účelem poškodit či ukrást data. Ovšem mohou takto napadat softwary z nudy, ale to je v dnešní době opravdu vzácné, protože nikdo nechce riskovat pokutu či uvěznění pro nic. Nejčastěji k hackerským útokům dochází tedy za účelem získání peněz.
Abyste si nemysleli, že každý hacker je špatný, tak Vás seznámím i s typem hackera, který je společnosti velice prospěšný, tzv. White Hat. V češtině se setkáte s pojmem „etický hacker“.Tento typ crackera napadá systémy, ne proto aby zničil nebo ukradl data, ale dělá to kvůli tomu, aby odhalil možné skuliny v obraných kódech. Většinou si ho najmou tvůrci systému, aby jim pomohl skripta zdokonalit a znemožnit tak ostatním hackerům průnik k chráněným datům. Často se tento typ zaměňuje s Blue Hat, protože jsou mezi nimi opravdu nepatrné rozdíly.
Existuje ještě Grey Hat, což je kombinace Black a White Hat. Známá je také skupina Anonymous, která hackování využívá výhradně k zákrokům proti ISIS.
Známí crackeři
Jeden z nejznámějších hackrů je Loyd Blankenship, který vystupoval pod přezdívkou The Mentor. Byl členem dvou velkých hackerských hnutích a napsal také manifest Svědomí hackera, kde vysvětluje myšlenku hackerů. Manifest byl zveřejněn na hackerském webu Phrack, ale pokud ani trochu nerozumíte hackerským pojmům, tak na tuto stránku raději nechoďte a najděte si někde dostupnou kopii.
Další cracker, co stojí za zmínku je Kim Schmitz alias Dotcom s přezdívkou Kimble. Ukradl 20 miliónů dolarů od pár zákazníků banky Citibank a tuto sumu pak poslal na účet, který patřil Greenpeace.
Oba tito hackeři již fungují v legální zóně internetového podnikání. Existuje však spousta dalších, kteří ještě nebyli odhaleni.
Technologie se zlepšuje, ale hackeři také. Naše informace, které jednou zadáme do našich přístrojů budou navždy ohroženy. Obeznamte se s prvky ochrany a mějte svá data v bezpečí.