Bez soli, pepře a koření bychom v kuchyni asi neobstáli. Při přípravě masa, omáček, polévek, příloh se bez základních dochucovadel neobejdeme. Už ve slavné pohádce Sůl nad zlato, jsme se na vlastní oči mohli přesvědčit, že život bez soli by byl opravdu nešťastný. V posledních letech se do povědomí dostává himalájská sůl, která má velmi příjemné aroma. Himalájská sůl kde koupit Nakliceno? V dnešní době už jí seženete téměř v jakémkoliv obchodě s potravinami, na internetu a v obchodech se specializovanou výživou, vyznačuje se svou typickou jemně narůžovělou barvou. Jen musíte počítat s poněkud vyšší cenou, než je u běžné kuchyňské soli běžné.
I při tak banální činnosti jakou je dochucování potravin se můžete dopustit chyb, které mohou do jisté míry ovlivnit výslednou chuť pokrmu. Pojďme si společně představit několik základních chyb, kterých se možná při dochucování potravin nevědomky dopouštíme a ochuzujeme se tak o gastronomický požitek.
- Mletý černý pepř? Už nikdy víc!
Pepř je společně se solí kořením, bez kterého se při vaření neobejdete. Jenže namletý černý prášek, který koupíte v obchodě za pár drobných, nemá s čerstvě namletým pepřem nic společného. Naštěstí už dnes najdete v obchodě celou řadu nejrůznějších mlýnků, dokonce s již přichystanou směsí. Pepř, stejně jako další koření, po namletí pomalu ztrácí svou intenzitu, pokud ho tedy namelete těsně před vařením, bude jeho chuť mnohem výraznější. Navíc i namletý pepř by měl mít stále nějakou strukturu, což ten z pytlíku rozhodně nemá.
- Mleté bylinky? Přidejte je včas!
V ideálním případě je nejlepší používat čerstvé bylinky, které mají výraznější chuť, aroma i barvu. Ovšem ne vždy je máme po ruce a v takovém případě musí na scénu přijít ty sušené. Rozhodně to není chyba, chybou je otálet s jejím přidáním.
Sušené bylinky by se měli přidávat do pokrmů hned z kraje vaření. Ty čerstvé stačí vhodit do pokrmu až na úplný závěr. Sušeným bylinkám totiž trvá o poznání déle, než uvolní svou chuť a aroma.